DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 09.05.2010 09:17:35 

JAWA BABETTA 225 (TUNING‚PORUCHY‚INFO)

Historie

BABETTA 50 typ 228 se stala novým slovenským průkopníkem v oblasti mopedů, který přišel na svět po  slavné éře mopedů STADIONU a JAWETA, po níž přišla dlouhá léta čekání na nový Slovenský moped.
A pak to přišlo. Ze slovenské hory MANÍN začal v roce 1970 foukal čerstvý vánek v podobě převratného mopedu, který se začal vyrábět v Povážské Bystrici. V ní vznikla celá řada československých motocyklů značek MANET, TATRAN a především JAWA se svou řadou Pionýru a Devadesátek. V roce 1970 přišel na náš trh nový moped s názvem BABETTA s typovým označením 228, lidově nazývaný tranzistor, z důvodu nového tranzistorového zapalování, které bylo bezkontaktní, a tudíž nevyžadovalo údržbu zapalovacího kladíveka. Stačilo při dané vzdálenosti před horní úvratí nařídit obě rysky na statoru a rotoru proti sobě, pootočit 1mm zpátky a předstih byl seřízen. Další novinkou zcela nové konstrukce byla samočinná spojka, která měla princip odstředivé síly reagující na otáčky motoru. Když se zvýšili otáčky motoru, tak tři rychlostní čelisti spojené s pružinkami se roztáhli a pomocí odstředivé síly se přitlačily zevnitř spojkového koše, který byl spjat se svým sekundárním řetězovým kolečkem. Při startování motoru se šlapkami roztočilo zadní kolo, které svou hnací sílu převedlo zpátky do motoru, kde se ve spojkovém koši roztáhly dvě startovací čelisti spojené vzájemně pružinkami, které roztočily spojkový koš se třemi rozjezdovými čelistmi. Pro startováni za studena byl karburátor opatřen přívěrou vzduchu. Ta se při použití zamačkala dovnitř karburátoru, a pak stačilo zatáhnou za plynovou rukověť a přívěra se automaticky otevřela. Celý princip automatické přívěry byl v tom, že jak se zatáhlo jen částečně za plynovou rukověť přívěra se otevřela částečně. Při plném zatáhnutí rukověti se západka v karburátoru zatáhla a přívěra, která byla přitáhnuta pružinkou, se vrátila do své otevřené polohy. Pro vypnutí motoru sloužil dekompresor, který sloužil i pro snadné nastartování. Stačilo zatáhnout za páčku na levé straně řídítek přidat málo plynu a moped byl připraven sloužit svému majiteli. Kola měla velikost 23 palců. Ve předu kolo dostalo na každé straně tlumeni pomoci vinuté pružiny, které pohltilo většinu nerovností. Vzadu bylo kolo neodpruženo. Originálním detailem této Babetty byli vertikálními dráty připevněné k zadnímu blatníku, které zabraňovali případnému zacuchání oděvu do zadního ráfku. Sedlo se dalo podle výšky jezdce upravit posunutím nosné trubky buď nahoru nebo dolů. BABETTA 228 (TRANZISTOR) se prodávala za 2.700 korun československých. Cena, za kterou byl tento první moped se Slovenska prodáván, byla na svou dobu vysoká, ale i tak se dokázal prosadit díky pohodlné a bezstarostné jízdě. V roce 1974 byl nahrazen novým typem BABETTA 207.

BABETTA 50 typ 207  se vyráběla od roku 1972. Moped byl téměř stejný jako jeho předchůdce BABETTA 28, od níž se lišil v několika detailech. Šlo především o kola, která se změnila z 23 na 16 palcová. Zadní kolo zůstalo bez odpružení, avšak navíc zmizely i boční drátěné chrániče. Snížení výšky kol si vyžádalo přizpůsobení rámu s vidlicemi spolu s řídítky.

 

BABETTA 50-207/100  se vyráběla od roku 1975. Svou podobu získala v zadní odpružené kyvné vidlici spojené se zadním nosičem a zadním blatníkem. Motor se dodával ve dvou provedeních lišících se výkonem 1,1 a 1,3 kW. Přední část dostala tachometr, který byl vložen do přední masky světla a ovládán předním kolem. Motor získal ochranné kryty a výfuk novou koncovku s novým tlumičem. 
BABETTA 207/200 byla v roce 1978 vyráběna s novým tyristorovým zapalováním, které nahradilo tranzistorové. Tyristorové zapalování bylo vytvořené ze dvou částí. Jedna část obsahovala diodu, tyristor, kondenzátor a vývodové kolíky, což tvořilo magickou černou skřínku, a druhá část byla tvořena zapalovací cívkou speciálně upravenou pro toto tyristorové zapalování.
   
BABETTA 50-207/500   se vyráběla od roku 1979. Měla výrazně změněná řídítka, která již nebyla připevněna v trubkovém držáku, ale byla prodloužena do výšky a přichycena čtyřmi šrouby k přední vidlici. Ta získala manžety chránící spodní kluzáky pérování proti nečistotám, které by jinak snižovaly životnost silonových pouzder. Moped BABETTA 207 se prodával v roce 1983 za 3.190 až 3.480 korun československých, v roce 1982 byl tento jednoduchý moped nahrazen svým modernějším mopedem BABETTOU 210

BABETTA 50 typ 210 se představila v roce 1983 na své premiéře jak se sluší na každou novinku domácího trhu při brněnském veletrh. BABETTA 210 se stala dalším slovenským klenotem po své předchůdkyni BABETTĚ 207, od které převzala řadu součástek jako výfuk, kola, brzdy a přední vidlici. Nová 210 dostala modernizovanou přední teleskopickou vidlici opatřenou bočními ramínky pro přichycení předního plastového světlometu a oddělený tachometr, který snímal otáčky z předního kola. Nádrž na palivo byla oproti předcházejícímu modelu zvětšena o 1 litr na celkovou hodnotu 4 litry. Zcela novou konstrukci měl rám. Výrazně se změnila jeho zadní část, která byla obohacena o dvě přihrádky na nářadí umístěné v zadním nosiči, mezi nimiž se nacházela šikovně ukryta hustilka. Po celém obvodu nosiče byl připevněn chromový víceúčelový držák, který sloužil nejen k přichycení nákladu, ale i k připevnění bočních brašen, které bylo možné přikoupit. To nejpodstatnější na nové BABETTĚ 210 byla dvourychlostní převodovka. Válec motoru získal větší žebrování spolu s novým tvarem sacích kanálů. Hlava válce byla pro snížení hluku motoru opatřena pryžovými hadičkami, které byly vloženy po jejích stranách. Pryžová hadička na levé straně navíc sloužila k odtoku benzínu z odkapávací vaničky pod karburátorem. Hlava válce již nebyla opatřená dekompresorem sloužícím k zastavení motoru jako u předchůdců. k zastavení nyní docházelo pomocí tlačítka na pravé straně řídítek (tzv. chcípák), kterým se zkratoval zapalovací okruh. Po levé straně řídítek byly první BABETTY vybaveny mechanickým zvonkem stejným jako na bicyklech, u novější verze byl zvonek nahrazen elektrickým klaksonem. A na konec to nejzázračnější - slovenský vynález v podobě automatické samočinné spojky, která přepínala rychlostní stupně. Spojka fungovala díky své odstředivé síle tak jako u ostatních BABETT. Navíc však byla opatřena druhým spojkovým košem, s nímž souvisí i převodovka, kterou tvořily dvě dvojice čelně ozubených kol se samočinnou volnoběžkou eliminující rozdílné otáčky kol předlohy. Primární převod byl převáděn pomocí drážkového řemenu, který byl zakryt bočním plastovým krytem. Kola Babety zůstala stejná, jen u zadního kola byl zcela nový důmyslně vytvořený upevňovací systém doplněný o napínáky řetězu. Ten se stal osudným každému, kdo měnil kolo poprvé. BABETTA 210 vyráběná do současnosti prošla během svého života několika podobami. Šlo např. o novou přední teleskopickou vidlici se směrovými světly a litá kola. Jednosedadlový typ M 225 byl zas o něco dokonalejší. Došlo u něj k nahrazení šlapek startovací pákou umístěnou po levé straně motoru. Typ M 226 byl již určen pro dvě osoby, vděčil za to podlouhlému sedlu a zadním stupačkám. BABETTA 210 se stal slovenským pokladem v motocyklovém průmyslu, který se v roce 1983 prodával za 4.230 korun československých.

 

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek